WILNO W GDAŃSKU
FESTIWAL EUROPEJSKICH STOLIC KULTURY
i VII Jarmark Wileński
2 -5 września 2010 roku
Patronat honorowy objęli :
PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA PAWEŁ ADAMOWICZ
MER WILNA VILIUS NAVICKAS
MER REJONU WILEŃSKIEGO MARIA REKŚĆ
AMBASADOR REPUBLIKI LITEWSKIEJ W RP EGIDIJUS MEILUNAS
KONSUL REPUBLIKI LITEWSKIEJ W GDAŃSKU JÓZEF POLTROK
Czwartek 2 września
17:30 Wystawa Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl
(Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)
18:00 Prelekcja: Zbigniew Żmudzki, prezes SE-Ma_Fora
Treser Żuków – 53 minuty rok 2009 reż. M. Skrobecki i L. Augutis
Pokaz filmów Władysława Starewicza cz.1 oraz koncert formacji SzaZa
Zemsta operatora filmowego – 12 minut rok 1911 (plansze angielskie)
Żaby chcą króla - 9 minut rok 1922
Zaczarowany Zegar – 45 minut rok 1928
Konik Polny i Mrówka – 5 minut 1911
Mascotte –5 minut1933
(Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)
Piątek 3 września
12:00 -19:00 Pokaz filmu Vocabulary lesson CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute)
Saulius Leonavičius, akcja artystyczna w przestrzeni publicznej
12:00-20:00 Rozpoczęcie „Jarmarku Wileńskiego” –Targ Węglowy (występy grup folkowych z Wilna i Rejonu Wileńskiego) Scena 2
15:00 – 16:00 pokazy hip-hop i break dancers Duet Tańca Ulicznego Lauyrynas i Airida oraz Teatr Uliczny „Kretingos Kojukininkai”
16:00 Oficjalne otwarcie rozpoczęcie Festiwalu Europejskich Stolic Kultury
Targ Węglowy wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska p. Pawła Adamowicza i przedstawicieli władz Miasta Wilna i Rejonu Wileńskiego
16:30 – 18:00 Występ grupy folklorystycznej: Litewska Grupa Tańca Ludowego „Vilniaus Pynimėlis” i „Grigiskes”
18:00 Pokaz filmów Władysława Starewicza cz.2:
Zemsta operatora filmowego - 9 minut rok 1911 muz. Markscheider Kunst
Noc przed Bożym Narodzeniem -37 min. rok 1912 muz. Messer Chups.1912
(Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)
18:00 Finissage wystaw:
Irma Stanaitytė Dwa, projekt fotograficzny
Aturas Bumšteinas, wideo
Ugnius Gelguda Grawitacja, Grunwald, fotografia, instalacja fotograficzna
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk)
19:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.1
Sceny z życia Andy Warhola 36 min
Wspomnienia z podróży na Litwę 82 min
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)
Koncerty wieczorne na Targu Węglowym:
19:30 DAGADANA
21:00 ALINA ORLOVA
SCENA 1
Sobota 4 września
10:00-19:00 Jarmark Wileński – Targ Węglowy (występy grup folkowych):
SCENA 2
11:00 – 12:00 Koncert Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Świtezianka”
ze Szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie
12:00-13:00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk
Scena 2 Targ Węglowy
pokazy hip-hop i break dancers Duet Tańca Ulicznego Laurynas
i Airida oraz Teatr Uliczny „Kretingos Kojukininkai”
(obok Sceny Nr 2)
13:00-14:00 Koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” pod kierownictwem Jana Mincewicza
14:00-15:00 Degustacja smakołyków kuchni litewskiej przez mieszkańców Gdańska przy udziale przedstawicieli Władz Miasta Gdańska i Wilna „Niespodzianka Wileńska”
15:00-17:00 Występ grupy folklorystycznej: Litewska Grupa Tańca Ludowego „Vilniaus Pynimėlis” i „Grigiskes”
17:00-18:00 Koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” pod kierownictwem Jana Mincewicza
18:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.2
Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden3h
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)
19:00 - 24:00 Koncerty wieczorne na Targu Węglowym:
19:00 RASABASA
20:00 Wystawa Severiji Incirauskaite-Kriauneviciene& Dainiusa Bendikasa oraz performance Kuby Bielawskiego
(Galeria PiTiPa; ul. Ogarna 122)
20:30 FUSEDMARC - koncert na Targu Węglowym
22:00 SPIĘTY – koncert na Targu Węglowym
SCENA 1
23:00 Teatr Psylikonowy Mr. Strangled & Mr.Shot
Aukse Petruliene & DOBROVOLSKY ( Zielona Brama)
Niedziela 5 września
10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna
i Rejonu Wileńskiego
11:00 – 16:00 Jarmark Wileński – Targ Węglowy
(występy grup folkowych): SCENA 2
11:00 – 15:00 Festyn Rodzinny w Oliwskim ZOO z udziałem gości z Wilna
( w godz.11:30 – 12:10 podczas Festynu wystąpi zespół „Grigiskes”)
12:00 - 12:30 Występ grupy folklorystycznej: Litewska Grupa Tańca Ludowego „Vilniaus Pynimėlis”
12:30 – 13:30 pokazy hip-hop i break dancers Duet Tańca Ulicznego Laurynas
i Airida oraz Teatr Uliczny „Kretingos Kojukininkai”
13.30 – 14.00 Występ grupy folklorystycznej Litewska Grupa Tańca Ludowego „Vilniaus Pynimėlis”
14:00 – 15:00 Występ Zespołu „Grigiskes”
15:00 Oficjalne zakończenieFestiwalu
15:00 – 16:00 Występ zespołu Zig-Band
17:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.3
Kiedy szedłem przed siebie, widziałem króciutkie mgnienia piękna285 min
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)
18:00 Koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” pod kierownictwem Jana Mincewicza w Teatrze Wybrzeże (bilety do nabycia w kasie teatru Wybrzeże w cenie: 15,00 PLN normalne, 5,00 PLN ulgowe)
17:00 – 23:00 Koncerty w Ogrodzie Kościoła Św. JAKUBA – zakończenie Festiwalu
- Baltic Riddim
- ACCOsax Freeminded
- BESTER QUARTET + goście: Cezary Paciorek, Tomas Dobrovolskis, Raimondas Sviaćkievicius
(bilety w cenie: 15,00 studencki, normalny : 20,00 PLN)
SCENA 1- oznacza dużą scenę skierowaną w stronę Teatru Wybrzeże
SCENA 2- oznacza mała scenę skierowaną na Gospodę Wileńską i Katownie
|